Ukraińscy samorządowcy poszukują partnerów wśród samorządów polskich
Wojewoda podkarpacki na konferencji prasowej w piątek poinformowała, że rano wróciła z Kijowa, gdzie wzięła udział w Międzynarodowym Kongresie Miast i Regionów „Partnerstwo na rzecz zwycięstwa”.
W spotkaniu uczestniczył m.in. prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a także wojewoda lubelski, ministrowie rządu ukraińskiego, szefowie wojskowej administracji państwowej (odpowiednik wojewody), merowie miast ukraińskich.
Przypomniała, że w Polsce powstała, powołana przez premiera, Rada ds. Współpracy z Ukrainą, a jej jedyne regionalne przedstawicielstwo znajduje się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim.
Jak poinformowała dziennikarzy wojewoda, wśród poruszanych podczas kongresu tematów była m.in. droga Ukrainy do integracji z Unią Europejską w oparciu o regiony i partnerstwa budowane przez poszczególne regiony, sytuacja wewnętrznych uchodźców w Ukrainie, aspekty medyczne związane z rehabilitacją zarówno medyczną, społeczną jak i psychologiczną ofiar wojny oraz proces odbudowy Ukrainy.
„To, co było poruszane w zasadzie przez wszystkich mówców, a w sposób szczególny przez przewodniczącą Parlamentu Europejskiego było to, że cały proces akcesji Ukrainy będzie, tak jak w przypadku Polski, bardzo mocno opierał się na regionach. I dlatego też jest olbrzymia potrzeba wsparcia regionów i administracji w całym procesie przygotowawczym do przystąpienia Ukrainy do UE, ale później także w procesie wdrażania i przygotowania programów w oparciu, o które fundusze europejskie będą dostępne również na Ukrainie” – poinformowała wojewoda.
Dodała, że oprócz oficjalnej części odbył się także szereg spotkań bilateralnych, w czasie których miała okazję rozmawiać m.in. z jej odpowiednikami na Ukrainie, czyli z przewodniczącymi wojskowej administracji państwowej z obwodu lwowskiego, chmielnickiego, zakarpackiego, ługańskiego, tarnopolskiego oraz z merami poszczególnych miast m.in. Kamieniec Podolski, Truskawiec, Kamionka, Lwów.
„Jednym z efektów tych spotkań w najbliższym czasie będzie wizyta przedsiębiorców na Ukrainie. Samorządowcy są bardzo zainteresowani przyjazdem polskich przedsiębiorców z Podkarpacia, chcą z nimi porozmawiać, powiedzieć w jakim zakresie potrzebują pomocy, wsparcia i w jakim obszarze nasi przedsiębiorcy mogliby realizować różnego rodzaju kontrakty” – wymieniła wojewoda.
Zwróciła uwagę, że obecnie, w czasie wojny i związanym z nią olbrzymim niebezpieczeństwem i wysokim wskaźnikiem ryzyka „ukraiński biznes inwestuje, natomiast zagraniczny biznes bardzo ostrożnie do tego podchodzi”.
„Samorządowcy chcą rozmawiać z inwestorami z Polski trochę zachęcając do tego, żeby podejmowali działania inwestycyjne” – zaznaczyła Kubas-Hul.
Dodała, że ukraińscy samorządowcy poszukują partnerów wśród samorządów polskich.
„Otworzyły się dla nich duże możliwości w ramach Funduszy Europejskich dotyczących programów Interreg. Zmieniono zasady dla Ukrainy i nie tylko obszary przygraniczne mogą aplikować, ale wszystkie regiony, które zostały dotknięte konfliktem zbrojnym, mogą być beneficjentami” – wyjaśniła wojewoda.
I dodała, że dlatego też na Ukrainie jest tak duże zainteresowanie partnerami z Polski ponieważ projekty można składać tylko wtedy, gdy ma się partnerstwo międzynarodowe. Ponadto – jak zwróciła uwagę – Ukraińcy liczą na to, że mając partnera z Polski będą w stanie pozyskać partnerów z innych krajów.
Rada ds. Współpracy z Ukrainą została powołana przez premiera Donalda Tuska 5 kwietnia. Jest to ciało społeczne, w skład którego wchodzą przedstawiciele świata nauki, biznesu, administracji rządowej i samorządowej. Rada będzie stale współpracowała z Polskim Instytutem Ekonomicznym i z Ośrodkiem Studiów Wschodnich.
Do jej zadań należy m.in. koordynowanie polskich działań na rzecz odbudowy Ukrainy i zapewnienie jak największego udziału polskich przedsiębiorstw w powojennej rekonstrukcji tego kraju.
Jedyne regionalne przedstawicielstwo Rady znajduje się w Rzeszowie, w urzędzie wojewódzkim. Ma obsługiwać merytorycznie Radę oraz wspierać wizyty pełnomocników z innych krajów. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ godl/