reklama
kategoria: Kraj
24 maj 2024

Wraca Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego

zdjęcie: Wraca Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego / fot. PAP
fot. PAP
Po blisko 10 latach przerwy wraca Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Chcemy ponownie wyróżnić najlepsze materiały, odznaczające się wrażliwością i wnikliwym spojrzeniem na świat, które cechowało Mistrza Kapuścińskiego – najsłynniejszego PAP-owca - powiedział szef PAP Marek Błoński.
REKLAMA

"Z ogromną przyjemnością wracamy do Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Będzie to szósta edycja tego przedsięwzięcia, po blisko 10 latach przerwy" - przypomniał Błoński.

Podkreślił dumę z faktu, że "przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym przyjęciem rodziny Ryszarda Kapuścińskiego, a jego córka, pani Rene Maisner, zgodziła się być honorową przewodniczącą kapituły Nagrody".

"Mieliśmy dziś okazję rozmawiać o wartościach, jakie stoją u podstaw naszej inicjatywy, i jakie chcielibyśmy widzieć w nagradzanych materiałach. To otwartość na świat i ludzi, wrażliwość na ich problemy, empatia, a przy tym niezwykła umiejętność syntezy oraz poparta olbrzymią wiedzą zdolność wyciągania wniosków; nie tylko opisywania faktów, ale dostrzegania w nich szerszych zjawisk i mechanizmów. To wszystko nadaje książkom Kapuścińskiego uniwersalny, ponadczasowy charakter" - podkreślił Marek Błoński.

Poinformował, że obecnie trwają: opracowywanie regulaminu nagrody, kształtowanie kapituły i przygotowania techniczne. "Na koniec czerwca będzie gotowa strona konkursowa i ogłosimy konkurs. Nagradzane będą materiały dziennikarskie: prasowe i internetowe, dźwiękowe, filmowe i multimedialne, a także fotografie" - powiedział. Finałowa gala planowana jest na początek grudnia tego roku.

Córka Ryszarda Kapuścińskiego Rene Maisner powiedziała, że wznowienie Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego jest bardzo ważne, dlatego że PAP była instytucją, z którą jej ojciec był bardzo związany przez wiele lat. Przypomniała, że Kapuściński przyjaźnił się z wieloma PAP-owskimi redaktorami, m.in. Mirosławem Ikonowiczem. "Naprawdę dobrze się z nimi rozumiał" – dodała Rene Maisner.

"Myślę, że mój ociec byłby szczęśliwy, wiedząc, że taka nagroda została pomyślana. Bardzo cieszy, że zostanie ona wznowiona, że to była tylko czasowa przerwa, która się kończy i zaczynamy z powrotem pracę" – powiedziała.

Podkreśliła także, że przesłanie jej ojca we współczesnym świecie jest wciąż aktualne. "Wartości, o których mówił, wciąż są ważne, chociaż nie są one łatwe. Dlatego powinniśmy zwracać uwagę na to, żeby były one dalej popierane oraz mówiło się o nich na głos. Ważne jest także, aby nie bać się ludzi, którzy by chcieli, aby te wartości nie były wspierane i aby o nich się nie mówiło" - podkreśliła.

Polska Agencja Prasowa chce przyczynić się do wspierania sztuki dziennikarskiej jako szlachetnego narzędzia komunikacji między ludźmi, tak jak ją pojmował patron nagrody: "Najważniejszym i nieprzemijającym wyzwaniem, przed jakim stoi dziennikarz, jest osiągnięcie doskonałości zawodowej i dbałość o treść etyczną. Zmieniły się instrumenty służące zbieraniu, sprawdzaniu, przesyłaniu i podawaniu informacji, lecz istota tego zawodu wciąż pozostaje taka sama: nie szczędzić wysiłku w walce o dobrą jakość naszej pracy i wysoki poziom treści etycznej. Dziennikarzowi przyświeca zawsze ten sam cel: informować, zaznajamiać czytelnika z faktami, pokazywać, kształcić, tak, aby mógł on zrozumieć otaczający go świat" (R. Kapuściński "To nie jest zawód dla cyników").

Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego przyznawana jest autorom najbardziej rzetelnych, obiektywnych i poprawnych warsztatowo informacji - zarówno tekstów, jak i relacji radiowych oraz telewizyjnych, a także fotografii. Polska Agencja Prasowa ustanowiła tę nagrodę w 2010 r., aby promować wartości bliskie i agencji, i patronowi wyróżnienia: obiektywizm, rzetelność oraz dociekliwość.

Wśród kryteriów, wedle których oceniane są zgłoszone do nagrody relacje, ważne miejsce zajmuje rzetelność rozumiana jako umiejętność oddzielania informacji od opinii i komentarzy, tak by czytelnik, radiosłuchacz, widz mógł bez trudu rozpoznać, co jest faktem, a co interpretacją i oceną oraz - w przypadku tematów kontrowersyjnych - mógł zapoznać się z różnymi stanowiskami, przedstawionymi w sposób bezstronny.

Oceniana jest też wartość informacyjna relacji - podanie w sposób komunikatywny informacji opartych na wiarygodnych i sprawdzonych źródłach, ale też ujęcie w szerszym kontekście przedstawianych faktów. Innym kryterium oceny są walory warsztatowe: jakość stylu i języka bądź warsztatu filmowego czy radiowego, czytelność sformułowań, logika wywodu oraz zwięzłość, bez pomijania istotnych dla tematu okoliczności.(PAP)

Autorka: Anna Kruszyńska

akr/ dki/ js/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Chrzanów
15.5°C
wschód słońca: 06:31
zachód słońca: 16:20
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chrzanowie

kiedy
2024-11-07 18:00
miejsce
MOKSiR Sala Teatralna, Chrzanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-07 19:00
miejsce
PlayGround, Chrzanów, Kadłubek 24
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-10 16:00
miejsce
MOKSiR Sala Teatralna, Chrzanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-11-23 15:30
miejsce
Dom Kultury SOKÓŁ, Trzebinia, ul....
wstęp biletowany