reklama
kategoria: Ekologia
9 listopad 2022

Problem z liśćmi? Radzimy, co robić!

zdjęcie: Problem z liśćmi? Radzimy, co robić! / pixabay/3824020
Jesień to piękna pora roku. Jednak każdy, kto na co dzień zajmuje się porządkami w ogrodzie lub w pracy, wie, jak kłopotliwe mogą być liście spadające z drzew. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, co robić, by mądrze się ich pozbywać.
REKLAMA

Grabienie liści

Metoda ta ma zwolenników, jak i przeciwników. Wiadomo, że najpowszechniejszym sposobem na pozbycie się liści jest ich grabienie. Do sprzątania liści z niewielkich powierzchni wystarczą miotłograbie, czyli przyrząd z wachlarzowo ułożonych płaskowników lub drucików - często o regulowanym rozstawie. Jednakże przeciwnicy grabienia liści argumentują swoją decyzję tym, że rozkładające się liście pozwalają na użyźnienie gleby oraz zatrzymanie w niej wilgoci. Są też środowiskiem życia bezkręgowców, które z kolei stanowią pożywienie dla licznych zwierząt. Stosy liści zapewniają również schronienie jeżom. Grabienie liści zatem ma kilka alternatyw.

Odkurzacze

Warto rozważyć zakup tego urządzenia, gdy jesteśmy właścicielami dużego ogrodu, w którym jesienne prace mogą być długotrwałe i męczące.
Zależnie od wielkości działki i jej "obciążenia" liśćmi dobiera się odkurzacz odpowiedniej mocy. Można też wybierać spośród modeli cięższych lub lżejszych, z różnym sposobem przełączania z funkcji ssania na funkcję zdmuchiwania, z napędem elektrycznym lub spalinowym.
Funkcje ssania i zdmuchiwania. Mają je wszystkie odkurzacze ogrodowe, różnią się tylko sposobem przełączania tych funkcji.
Ciężar to ważna cecha, ponieważ większość odkurzaczy podczas pracy trzyma się po prostu w rękach, a wraz z nimi nosi się też zbierane do worka liście. Specjalny pas na ramię i rolka prowadząca na końcu dyszy tylko nieznacznie zmniejszają to obciążenie. Ciężar odkurzaczy zawiera się w granicach od 2,8 kg do 7 kg, ale z zebranymi liśćmi ważą kilka kilogramów więcej.
Sprzątanie odkurzaczem spalinowym jest łatwiejsze ze względu na brak przewodu zasilającego.

Kompostowanie

Jest to metoda produkcji wartościowego nawozu organicznego – kompostu. Odpady organiczne są przetwarzane w czasie kompostowania przez rozmaite mikroorganizmy do postaci prostych związków, które mogą wzbogacać glebę pod uprawę roślin.
Najtańszy sposób na uporanie się z liśćmi - nic nie kosztuje, a dostarcza cennego naturalnego nawozu. Liście można kompostować na pryzmie lub w obszernej skrzyni z drewna lub siatki.
Których liści nie kompostować? Liście roślin porażonych patogenami i szkodnikami nie powinny być poddawane kompostowaniu. Zarażone liście mogą przyczynić się do roznoszenia chorób i szkodników. Nie powinno się kompostować m.in. liści orzecha włoskiego, dębu, kasztanowca i buka. Wymienione liście zawierają dużo garbników oraz substancji allelopatycznych przez co negatywnie wpływają na rozrost innych roślin.

 
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Chrzanów
0.3°C
wschód słońca: 07:30
zachód słońca: 16:14
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chrzanowie

kiedy
2025-01-19 15:30
miejsce
MOKSiR Sala Teatralna, Chrzanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-19 18:30
miejsce
MOKSiR Sala Teatralna, Chrzanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-31 17:00
miejsce
MOKSiR Sala Teatralna, Chrzanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-08 16:00
miejsce
Dom Kultury SOKÓŁ, Trzebinia, ul....
wstęp biletowany