reklama

Jak wprowadzić wspólne czytanie z dzieckiem do codziennych rytuałów? 

zdjęcie: Jak wprowadzić wspólne czytanie z dzieckiem do codziennych rytuałów?  / fot. nadesłane
fot. nadesłane
Codzienne czytanie z dzieckiem to nie tylko szansa na wsparcie jego rozwoju, ale także zbudowanie wyjątkowej więzi pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Nawet najmłodsze dzieci, które jeszcze nie rozumieją słów, reagują na głos, uczą się rytmu języka i poznają emocje, co przekłada się na ich rozwój. Czytanie od narodzin pomaga także w budowaniu bliskości i zaufania. Jak jednak wpleść czytanie do codziennych rytuałów, aby dziecko polubiło tę formę spędzania czasu? Oto kilka inspiracji i praktycznych wskazówek.

Dlaczego warto czytać dzieciom już od narodzin?

Regularne czytanie maluchom już od pierwszych dni życia wspiera rozwój językowy, emocjonalny oraz poznawczy. Głos rodzica staje się dla dziecka przewodnikiem po świecie dźwięków i rytmu języka. Nawet gdy nie rozumie ono jeszcze słów, słuchając melodii mowy, oswaja się z dźwiękami, akcentami i intonacją, co stanowi fundament do rozwoju umiejętności komunikacyjnych. Codzienne czytanie sprawia, że dziecko z czasem naturalnie przyswaja brzmienie języka i stopniowo uczy się jego struktury. Wpływa to na rozwój jego mózgu, który w okresie niemowlęcym formuje wiele połączeń neuronowych, szczególnie tych odpowiedzialnych za rozumienie języka.

Wspólne czytanie to nie tylko piękny moment budowania bliskości, ale także rozwoju emocjonalnego. Kontakt z rodzicem, ciepły głos i chwile poświęcone tylko dziecku budują silną więź opartą na zaufaniu. To poczucie przynależności i bliskości jest niezwykle ważne na wczesnych etapach życia – daje dziecku fundament do bezpiecznego odkrywania świata, a także uczy otwartości na nowe doświadczenia – mówi Kamil Góra, psycholog.

Budowanie nawyków od najwcześniejszych momentów

W pierwszych miesiącach i latach życia rodzice, a szczególnie mamy spędzają ze swoją pociechą bardzo dużo czasu. Noszenie na rękach, karmienie, zabawy, spacery czy wspólne drzemki są codziennością. Niemal każdej tej czynności towarzyszy mówienie do malucha, nawet gdy ten nas jeszcze nie rozumie. Jednak to właśnie spokojny i czuły głos opiekuna sprawia, że dziecko buduje więź i zaufanie. Jest to także idealny czas na kształtowanie nawyków wspólnego spędzania czasu – np. poprzez czytanie dzieciom książeczek. Wystarczy już 10–15 minut w spokojnych chwilach, takich jak poranna pobudka, czas przed drzemką czy wieczorne zasypianie. Stałe godziny czytania pomagają dziecku przewidywać ten moment, co tworzy przyjemną i bezpieczną rutynę.

Jakie książki wybierać dla najmłodszych dzieci?

Rozwój wzroku u noworodków jest procesem stopniowym i wymaga stymulacji odpowiednimi bodźcami. Dlatego rekomendujemy, aby rodzice od samego początku pokazywali maluchom kontrastowe obrazki w książeczkach czarno-białe, a później w kolorach, które dzieci zaczynają dostrzegać. Pierwsze książeczki z wyraźnymi, dużymi kształtami nie tylko przyciągają wzrok, ale też wspomagają rozwój zmysłów i uczą dzieci postrzegania otoczenia – mówi dr n.med. Beata Rzepecka-Węglarz,
ordynator Oddziału Neonatologicznego Szpitala Ujastek w Krakowie.

Doskonałe są także książeczki z wierszykami i rymowankami – dzieci uwielbiają melodyjność i rytm, który angażuje ich uwagę. Proste teksty o przyjaznym, rytmicznym brzmieniu stają się doskonałym sposobem na wprowadzenie malucha w świat literatury.

Z czasem, w miarę jak dziecko rośnie, można wybierać książki z prostymi historyjkami i większymi ilustracjami, które pokazują wyraziste emocje i relacje. Takie książki są doskonałą okazją do rozmowy o uczuciach, co sprzyja rozwijaniu inteligencji emocjonalnej dziecka. Wybór książek, które odpowiadają wiekowi i zainteresowaniom malucha, pomaga budować pozytywne skojarzenia z literaturą i daje dziecku możliwość lepszego poznawania świata.

W Polsce wsparciem dla rodziców, którzy chcą czytać swoim dzieciom od najmłodszych lat, jest kampania Instytutu Książki #MałaKsiążkaWielkiCzłowiek. W tym roku projekt pod hasłem „Czytaj dziecku od narodzin!” zachęca do wprowadzania książek do życia dziecka już od pierwszych dni życia. Każdy noworodek urodzony w jednym z objętych programem szpitali w całej Polsce (a jest to ponad 90% placówek) otrzymuje Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą książkę pt. „Tyci, tyci” Doroty Gellner z ilustracjami Joanny Kłos. Inicjatywa ma pomóc rodzicom w budowaniu nawyku czytania oraz ułatwić nawiązanie więzi z dzieckiem już od narodzin.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Chrzanów
7.5°C
wschód słońca: 07:11
zachód słońca: 15:48
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Chrzanowie

kiedy
2024-12-06 17:30
miejsce
Dom Kultury SOKÓŁ, Trzebinia, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-06 20:00
miejsce
Dom Kultury SOKÓŁ, Trzebinia, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:00
miejsce
MOKSiR Sala Teatralna, Chrzanów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-01 16:00
miejsce
Dom Kultury SOKÓŁ, Trzebinia, ul....
wstęp biletowany